Вести

ПРОЈЕКТИ КОЈИ ЋЕ БИТИ РЕАЛИЗОВАНИ У СУРЧИНУ

Председник Србије Александар Вучић најавио је пре два дана низ пројеката који ће бити реализовани у Сурчину: од павиљона за изложбу Експо 2027, до Националног стадиона, сајамских објеката, стамбеног простора, топловода, хладовода, затим на другим локацијама насеља за стручњаке, повратнике из иностранства, музеја, инфраструктуре, до великих акваријума и панорамских точкова, што ће коштати око 12 милијарди евра.

Општина Сурчин, на периферији Београда, планирана је као центар пројекта “Експо 2027”, у којој ће бити изграђен Национални стадион, нови Београдски сајам, велики стамбени комплекси, разни комерцијални објекти... Сви ови амбициозни и атрактивни пројекти, међутим, ништа не би значили уколико овај део престонице не би на адекватан начин био спојен са центром града, односно ако се не би омогућио лаган, јефтин и масован транспорт на фудбалске утакмице, концерте, сајмове.

А за то је планирана изградња пруге како би се лагано од Националног стадиона, или Аеродрома “Никола Тесла”, стизало до центра, тачније до Главне железничке станице у Прокопу.

Како је обелодањено приликом презентације економског плана развоја Србије до 2027. године, биће изграђена двоколосечна електрифицирана пруга дужине 18 километара, од Националног стадиона до Прокопа, са укупно 10 станица, а возови који ће саобраћати брзином од 120 километара на сат трасу ће, како је истакнуто, прелазити за 15 до 25 минута.

Ова разлика у дужини путовања ће се, као и приликом путовања брзом пругом од Београда до Новог Сада, огледати у броју станица, па ће постојати експресни возови који ће, највероватније, осим на Прокопу стајати још само на Новом Београду и код Аеродрома “Никола Тесла”, док би они други примали путнике на свим предвиђеним станицама.

На овај начин, не само да би се (шири) центар града повезао возом са Националним стадионом и Сајмом, него такође и аеродромом, што је, иначе, пракса у многим великим европским градовима, без обзира да ли имају метро или не.

Како је назначено током презентације, овај пројекат требало би да буде реализован током 2026. године.

- Због организације “Експо 2027”, реализација пројекта мора да буде готова до 1. децембра 2026, дакле годину да пре њеног одржавања - рекао је председник Србије Александар Вучић.

Он је нагласио да очекује да ће грађанима тим возом бити потребно између 15 и 25 минута од Аеродрома “Никола Тесла” до центра Београда, да ће постојати возови са три станице и они са осам или дванаест. Наиме, како је додао, план је да се нова траса железничке пруге прошири после и до Обреновца.

- Тај воз ће затим ићи даље до Јакова и Обреновца. На тај начин ћемо возом спојити центар Београда са Обреновцем, Јаковом, Сурчином, дефакто Батајницом, Камендином, Земун пољем, Алтином, Тошиним бунаром, Новим Београдом и Београд центром - казао је председник Србије.

Како се могло видети на презентацији, на првобитној траси, осим почетних станица Београд центар (Прокоп) и Национални стадион, композиције ће стајати и на станицама Нови Београд, Тошин бунар, Земун, Алтина, Земун поље, Сингидунум, Аеродром и Сурчин.

На крају и нимало неважан детаљ. Наиме, извесно је да ће на овој релацији бити коришћени нови, модерни “Штадлерови” возови (један контингент је недавно пристигао у Србију) који сада саобраћају, на пример, од Београда до Новог Сада, а не стари и истрошени какви данас возе у оквиру БГ воза ка периферији престонице.

Иначе, идеја о возу који повезује центар Београда са аеродрмом постоји већ неколико деценија, а озбиљније је разрађена и представљена 2017. године, када у плану још није био ни Национални стадион, ни пресељење Београдског сајма. Тада се размишљало да се пругом повежу Аеродром “Никола Тесла” и станица на Новом Београду, која је својевремено чак била кандидат и за Главну железничку станицу у престоници.

“Дужина линије би била 16 километара и имала би шест станица, а возови би саобраћали у размаку од 15 минута у вршном сату, а на 30 минута ван вршног сата. На овај начин би аеродром био директно повезан са будућом Главном аутобуском станицом у Блоку 42”, казали су тада челници града.

 

Извор: blic.rs